logo

reklam
01 Şubat 2013

Toprağın bol mekanın cennet olsun Barış manço

7’den 77’ye herkesin gönlünde taht kuran , gönüllerin padişahı Barış manço. Aramızdan ayrılışının 14.yıl dönümü.Sesin hala kulaklarımızda….Taaaa çinden  , Japonyadan Dünyaya Türkün adını bağırışları ilk günkü tazeliğinde…
Hepimizin de bildiği gibi Barış MANÇO 1999 yılının   Ocak ayını  1 Şubat’a bağlayan o gecesi geçirdiği kalp krizi sonucunda aramızdan ayrıldı..
Türk Müziğinin ustası Dostluk ve Adı Gibi Barışın simgesi olan Barış Manço 41 yıldan daha fazla bir sürelik sanat hayatında  300′un üzerinde ödüle layık görüldü
Ama o aslı ödülünü asıl gönüllere kurduğu köprü ile sevgi seli ile kazandı.Kimileri kendi Türküleri ile uğurladı son yolculuğuna kimileri ilahilerle gönderdi ebedi istirahatgahına.Ortak  tarafları BARIŞ MANÇO SEVGİSİ idi.
Hala .Barış manço – Kol Düğmeleri , Gülpembe , Dağlar Dağlar, Dönence, Domates Biber Patlıcan , Arkadaşım eşek gibi eserler başta olmak üzere kendi bestesi olan 200 den fazla şarkıya imza attı, 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülününde sahibi oldu. şarkıların önemli bir kısmı daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca, Yunanca ve Kürtçe olarak defalarca yorumlandı,hala da yorumlanmaya devam ediyor.
Temelin çocuktan başladığına inanan Barış MANÇO beli de ilk olarak bir çocuk programı ile 77 yaşındaki insanın aynı anda sıkılmadan seve seve izleyebildiği ” Barıs Manço İle 7 den 77 Ye” isimli TV programı  Türkiye, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde , Orta Asya da Türki Cumhuriyetlerde izlendi. “Barış manço ile 7 den 77 ye” programı çekimleri ekibi kutuplar da dahil olmak üzere 150 ülkeye  program amaçlı giderek Türkü ve Türkiyeyi sevdirdi Tanıttı. 500.000 km.’den fazla yol katetti.O Aramızdan ayrılalı 14 yıl oldu.Ama Gönüllerdeki yeri hala tazeliğini koruyor.
Toprağın bol olsun Ruhun şad olsun.Ölümünün 14.yılında seni hala gönlümüzde yaşatıyoruz.

Etiketler:
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

#

Toprağın bol mekanın cennet olsun Barış manço” için 1 yorum

  1. NidaBilisim diyor ki:

    eksikliği hala hissediliyor.Allah rahmet eylesin